Založ si blog

USA prichádzajú o odznak svetového policajta. Čo bude nasledovať?

Donald Trump potvrdil svoj predvolebný sľub a urobil Ameriku opäť veľkou, presne ako za starých čias divokého Západu. Kapitalizmus vo svojej divokej podobe, ľudské a občianske práva strácajú svoju váhu, krajine vládnu bohatí priemyselníci a politika je ťažko konzervatívna. Životné prostredie je vnímané ako nástroj pre súkromný zisk a jeho devastácia je ospravedlňovaná ekonomickým rastom. Starý, divoký Západ je späť, rovnako nekultúrny a netolerantný. Bohužiaľ pre Spojené štáty prichádza práve v čase, kedy sa okolitý svet posúva v civilizačnom vývoji kolektívnejšie dopredu.

Spojené štáty momentálne strácajú na medzinárodnej úrovni status hegemóna a svetového policajta. Systém mocenskej unipolarity, kedy vo svete dominovali najmä Spojené štáty, sa pomaly končí a nastáva nové, multipolárne rozdelenie moci. Európska Únia, Rusko, Čína posilnia svoje postavenie na úkor USA.

Európska Únia by mala čo najskôr rozpoznať, že sa mocenské usporiadanie sveta zmení. Práve teraz je ten správny čas na reformy. Založenie jednotnej armády, demokratizácia a federalizácia ako strednodobý cieľ dokáže zabezpečiť Európe postavenie lídra v rámci multipolárneho, svetového usporiadania. Pre Rusko je naopak dôležité držať sa diplomaticky v defenzíve, vyčkať na zmenu a chovať sa pragmaticky. Rusko je dnes silný štát, no samo by nikdy nedokázalo udržať medzinárodný poriadok, keďže ani samotné Rusko ešte neprešlo dôkladnou sociálnou a modernizačnou reformou štátu. O Číne, ako o globálnom hegemónovi sa dá polemizovať. S počtom obyvateľov okolo 1,5 miliardy a silnou ekonomikou by Čína dokonale spĺňala podmienky stať sa svetovým lídrom. To však z čínskej povahy a tradícií nevyplýva. Čína presadzuje na medzinárodnej scéne najmä mäkkú moc cez investície v rôznych častiach sveta. V otázkach politiky volí skôr spojenectvá s akcentom na spoločné projekty. Navyše, ostatný svet by Čínu ako lídra neprijal najmä kvôli nedemokratickému spôsobu vlády. Spojené štáty čaká po strate hegemónie ekonomický, sociálny a morálny úpadok, ktorý potrvá pár rokov. Neskôr sa Spojené štáty vrátia plnohodnotne na medzinárodnú scénu, predpokladám, že tomu bude predchádzať podpísanie „New Deal“ II.

Svet má teraz jedinečnú príležitosť nenásilnou cestou zmeniť svoje mocenské usporiadanie. Príležitosť na to sa ponúka v odstúpení Spojených štátov od Parížskej klimatickej dohody. Akonáhle do svetových médií prenikla táto správa, Čína a EÚ oznámili prehĺbenie svojej spolupráce v boji proti klimatickým zmenám. Tým sa vytvára veľmi veľký manévrovací priestor pre prehlbovanie vzájomných vzťahov a vzájomnej kultúrnej a informačnej výmeny. Parížsku klimatickú dohodu nepodporili okrem USA ešte Sýria a Nicaragua, čo sa dá považovať za medzinárodnú blamáž. Ostatné štáty sveta sa k nej prihlásili, čím posunuli vývoj ľudskej civilizácie o krok dopredu.

Európa môže splniť predpoklady stať sa lídrom „primus inter pares“ v novom mocenskom usporiadaní sveta. Svet, v ktorom žijeme dnes je už dávno prežitý. Ekonomický systém nie je výhodný pre všetkých, miliardy ľudí žijú v chudobe, alebo na jej hrane. Drancuje sa príroda a ničí sa životné prostredie, v ľuďoch sa burcuje xenofóbia a neustále vo svete prebiehajú vojenské konflikty.

Je nutné priniesť nový pohľad na svet. Nový pohľad na tri základné fenomény, ktoré determinujú podobu celého sveta. Politika, Ekonomika a Spoločnosť. Všetky tri fenomény treba po novom pochopiť globálne. V politickej rovine by to mala byť snaha jednotlivých hráčov zaviesť spoločné, globálne, politické orgány, respektíve reformovať OSN. Vytvoriť novú, svetovú ekonomiku výhodnú pre potreby každého človeka na Zemi. A spoločnosť, ktorá prekoná xenofóbiu svojim globálnym  a internacionálnym charakterom, čomu môže v rámci politickej oblasti pomôcť prvok svetoobčianstva.

Európa má na to, aby v takomto duchu viedla, nie nútila, svet k spoločným, pozitívnym a pokrokovým zmenám. Vyzerá to tak, že Čína sa chce pridať už dlhšiu dobu a Rusko by s „reformou sveta“ po chvíli súhlasilo tiež. Otázne je, za ako dlho by sa k tomu postupu pripojili Spojené štáty, ako dominantný predstaviteľ a presadzovateľ terajšieho politického a ekonomického systému – kapitalizmu a liberálnej demokracie – všade vo svete. Aj v USA vidieť náznaky posunu. Americká občianska spoločnosť nezdieľa arogantnú politiku vlády v otázkach zahraničnej politiky a životného prostredia. Ostáva len veriť, že tieto náznaky v Amerike nakoniec prevládnu a svet sa spojí úplne celý.

Nie, prezident Kiska nepatrí medzi štátnikov, ktorí ctia hodnoty. .

21.12.2018

(Zdroj grafiky: Nový čas/han) Masarykova univerzita v Brne rozhodla, že koncom januára budúceho roka udelí najvyššie univerzitné ocenenie - Veľkú zlatú medailu - prezidentovi SR Andrejovi viac »

Zelený Uruguaj ❀

20.07.2017

[caption id="attachment_43" align="aligncenter" width="630"] Ilustračný obrázok: Pixabay.com[/caption] V správach francúzskeho Le Monde som zachytil informáciu, že juhoamerický štát Uruguaj legalizoval viac »

TTIP stále žije. .

02.07.2017

Po nástupe nového amerického prezidenta Donalda Trumpa sa zdalo, že dohoda o voľnom obchode medzi USA a EÚ (TTIP) je mŕtva. Trumpove výroky naznačovali, že chce spraviť Ameriku opäť veľkou viac »

rivlin, porošenko

Porošenko dúfa, že Izrael uzná hladomor na Ukrajine za genocídu

21.01.2019 23:02

Hladomor v Sovietskom zväzr umelo vyvolal vtedajší diktátor Josif Stalin.

Gazprom

Rusi sľúbili, že plyn naďalej potečie cez Ukrajinu a Slovensko

21.01.2019 22:23

Rusko sa zaviazalo, že bude pokračovať v dodávkach plynu do Európy cez Ukrajinu aj po roku 2019, uviedol eurokomisár Maroš Šefčovič.

kostol, maren ueland

Nórsko sa rozlúčilo s v Maroku zavraždenou Uelandovou

21.01.2019 21:45

Na pohrebe 28-ročnej študentky sa k smútiacim pridal aj minister.

taliban

Taliban v Afganistane zabil 120 vojakov, povstalci rokovali s Washingtonom

21.01.2019 21:27, aktualizované: 22:17

Afganské jednotky usmrtili dvoch bojovníkov hnutia.

Igor Melicher

Pohľady zľava.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 9140x
Priemerná čítanosť článkov: 1523x

Autor blogu

Kategórie