Založ si blog

USA prichádzajú o odznak svetového policajta. Čo bude nasledovať?

Donald Trump potvrdil svoj predvolebný sľub a urobil Ameriku opäť veľkou, presne ako za starých čias divokého Západu. Kapitalizmus vo svojej divokej podobe, ľudské a občianske práva strácajú svoju váhu, krajine vládnu bohatí priemyselníci a politika je ťažko konzervatívna. Životné prostredie je vnímané ako nástroj pre súkromný zisk a jeho devastácia je ospravedlňovaná ekonomickým rastom. Starý, divoký Západ je späť, rovnako nekultúrny a netolerantný. Bohužiaľ pre Spojené štáty prichádza práve v čase, kedy sa okolitý svet posúva v civilizačnom vývoji kolektívnejšie dopredu.

Spojené štáty momentálne strácajú na medzinárodnej úrovni status hegemóna a svetového policajta. Systém mocenskej unipolarity, kedy vo svete dominovali najmä Spojené štáty, sa pomaly končí a nastáva nové, multipolárne rozdelenie moci. Európska Únia, Rusko, Čína posilnia svoje postavenie na úkor USA.

Európska Únia by mala čo najskôr rozpoznať, že sa mocenské usporiadanie sveta zmení. Práve teraz je ten správny čas na reformy. Založenie jednotnej armády, demokratizácia a federalizácia ako strednodobý cieľ dokáže zabezpečiť Európe postavenie lídra v rámci multipolárneho, svetového usporiadania. Pre Rusko je naopak dôležité držať sa diplomaticky v defenzíve, vyčkať na zmenu a chovať sa pragmaticky. Rusko je dnes silný štát, no samo by nikdy nedokázalo udržať medzinárodný poriadok, keďže ani samotné Rusko ešte neprešlo dôkladnou sociálnou a modernizačnou reformou štátu. O Číne, ako o globálnom hegemónovi sa dá polemizovať. S počtom obyvateľov okolo 1,5 miliardy a silnou ekonomikou by Čína dokonale spĺňala podmienky stať sa svetovým lídrom. To však z čínskej povahy a tradícií nevyplýva. Čína presadzuje na medzinárodnej scéne najmä mäkkú moc cez investície v rôznych častiach sveta. V otázkach politiky volí skôr spojenectvá s akcentom na spoločné projekty. Navyše, ostatný svet by Čínu ako lídra neprijal najmä kvôli nedemokratickému spôsobu vlády. Spojené štáty čaká po strate hegemónie ekonomický, sociálny a morálny úpadok, ktorý potrvá pár rokov. Neskôr sa Spojené štáty vrátia plnohodnotne na medzinárodnú scénu, predpokladám, že tomu bude predchádzať podpísanie „New Deal“ II.

Svet má teraz jedinečnú príležitosť nenásilnou cestou zmeniť svoje mocenské usporiadanie. Príležitosť na to sa ponúka v odstúpení Spojených štátov od Parížskej klimatickej dohody. Akonáhle do svetových médií prenikla táto správa, Čína a EÚ oznámili prehĺbenie svojej spolupráce v boji proti klimatickým zmenám. Tým sa vytvára veľmi veľký manévrovací priestor pre prehlbovanie vzájomných vzťahov a vzájomnej kultúrnej a informačnej výmeny. Parížsku klimatickú dohodu nepodporili okrem USA ešte Sýria a Nicaragua, čo sa dá považovať za medzinárodnú blamáž. Ostatné štáty sveta sa k nej prihlásili, čím posunuli vývoj ľudskej civilizácie o krok dopredu.

Európa môže splniť predpoklady stať sa lídrom „primus inter pares“ v novom mocenskom usporiadaní sveta. Svet, v ktorom žijeme dnes je už dávno prežitý. Ekonomický systém nie je výhodný pre všetkých, miliardy ľudí žijú v chudobe, alebo na jej hrane. Drancuje sa príroda a ničí sa životné prostredie, v ľuďoch sa burcuje xenofóbia a neustále vo svete prebiehajú vojenské konflikty.

Je nutné priniesť nový pohľad na svet. Nový pohľad na tri základné fenomény, ktoré determinujú podobu celého sveta. Politika, Ekonomika a Spoločnosť. Všetky tri fenomény treba po novom pochopiť globálne. V politickej rovine by to mala byť snaha jednotlivých hráčov zaviesť spoločné, globálne, politické orgány, respektíve reformovať OSN. Vytvoriť novú, svetovú ekonomiku výhodnú pre potreby každého človeka na Zemi. A spoločnosť, ktorá prekoná xenofóbiu svojim globálnym  a internacionálnym charakterom, čomu môže v rámci politickej oblasti pomôcť prvok svetoobčianstva.

Európa má na to, aby v takomto duchu viedla, nie nútila, svet k spoločným, pozitívnym a pokrokovým zmenám. Vyzerá to tak, že Čína sa chce pridať už dlhšiu dobu a Rusko by s „reformou sveta“ po chvíli súhlasilo tiež. Otázne je, za ako dlho by sa k tomu postupu pripojili Spojené štáty, ako dominantný predstaviteľ a presadzovateľ terajšieho politického a ekonomického systému – kapitalizmu a liberálnej demokracie – všade vo svete. Aj v USA vidieť náznaky posunu. Americká občianska spoločnosť nezdieľa arogantnú politiku vlády v otázkach zahraničnej politiky a životného prostredia. Ostáva len veriť, že tieto náznaky v Amerike nakoniec prevládnu a svet sa spojí úplne celý.

Zelený Uruguaj ❀

20.07.2017

[caption id="attachment_43" align="aligncenter" width="630"] Ilustračný obrázok: Pixabay.com[/caption] V správach francúzskeho Le Monde som zachytil informáciu, že juhoamerický štát Uruguaj legalizoval viac »

TTIP stále žije. .

02.07.2017

Po nástupe nového amerického prezidenta Donalda Trumpa sa zdalo, že dohoda o voľnom obchode medzi USA a EÚ (TTIP) je mŕtva. Trumpove výroky naznačovali, že chce spraviť Ameriku opäť veľkou viac »

Prečo by mal Kaliňák odstúpiť a aká je úroveň politickej kultúry na Slovensku?

16.06.2017

Slovenská demokracia je stále krehká a zraniteľná. Treba ju neustále pestovať a zdokonaľovať. Príklad jej krehkosti môžeme vidieť v prítomnosti ĽSNS v NRSR. Po tom ako sa Kotlebova strana viac »

syria, mosul, vojak, vojaci

V Mosule zatkli ženy a deti z Nemecka, Francúzska a ďalších krajín

22.07.2017 18:53

Iracké bezpečnostné sily zatkli pri oslobodzovaní Mosulu z rúk militantného hnutia Daíš, známeho aj ako Islamský štát (IS), aj 26 cudzincov, poväčšinou ženy a deti.

Nemecko, Sigmar Gabriel, vicekancelár

Berlín, ktorý je v spore s Ankarou, uisťoval tureckú menšinu o podpore

22.07.2017 17:57

Sigmar Gabriel sa obrátil na Turkov žijúcich v Nemecku, aby ich ubezpečil, že s aktuálnym sporom medzi Berlínom a Ankarou nemajú nič spoločné a nijako ich neohrozuje.

Viktor Orbán

Orbán: Integrácia zlyhá. Moslimovia sa považujú za silnejších, než sú kresťania

22.07.2017 14:11

Podpora migrácie nie je odpoveďou na ekonomické problémy, povedal maďarský konzervatívny premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán, prejav

Inkvizícia EÚ namierená proti Poľsku nikdy nemôže uspieť, tvrdí Orbán

22.07.2017 13:35

Maďarsko použije všetky právne prostriedky, aby v Európskej únii preukázalo solidaritu s Poľskom. Povedal to maďarský premiér Viktor Orbán.

Igor Melicher

Nový pohľad na starý svet

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 5075x
Priemerná čítanosť článkov: 846x

Autor blogu

Kategórie