Založ si blog

Prečo by mal Kaliňák odstúpiť a aká je úroveň politickej kultúry na Slovensku?

Slovenská demokracia je stále krehká a zraniteľná. Treba ju neustále pestovať a zdokonaľovať. Príklad jej krehkosti môžeme vidieť v prítomnosti ĽSNS v NRSR. Po tom ako sa Kotlebova strana dostala do parlamentu, začali sa objavovať otázky prečo sa to vlastne stalo. Nie, nie je to zlá sociálna situácia v štáte. Nie, nie je to ani útok cudzincov na tradičné hodnoty Slovenska. Aktivita Smeru v sociálnej oblasti je za posledné roky jeho vlády vysoká, rovnako ako postoj v zahranično-politických otázkach. Zostávajú dve posledné príčiny. Prvou je korupcia a druhou je úpadok politickej kultúry. Skúsme sa teda na tieto dve možnosti pozrieť bližšie.

Ilustračný obrázok Pixabay

Ilustračný obrázok Pixabay

Korupcia určite nie je niečo čo by bolo na Slovensku tabu. Celý náš národ už dlhé desaťročia žije korupčným správaním. Berieme to už pomaly ako niečo automatické. Napríklad. Nevolený úradník niekde na miestnom úrade ovláda moc razítka a vy potrebujete potvrdenie, na ktoré máte zo zákona právo. Samozrejme sa stretnete s tým, že bude vašu žiadosť posudzovať do vtedy, kým ho nemotivujete k práci. Úplatok berie ako principiálnu samozrejmosť. Na druhej strane sú tu aj bežní ľudia, ktorí si už dopredu prichystajú peniaze, alebo iné materiálne dary, aby sa „odvďačili“ doktorovi, alebo už spomenutému úradníkovi za prácu, pretože sa to tak patrí. V skratke. Každý čaká úplatok a každý s úplatkom ráta. Bohužiaľ, dnes môžeme považovať korupciu na Slovensku za tradíciu.

To, že korupcia prebieha na lokálnej úrovni samozrejme nie je dobré, ani ospravedlniteľné. Ešte horšie je, ak sa korupcia dostáva na vysoké štátne posty. Teraz je na mieste vrátiť sa k ministrovi vnútra. Jeho aféra ohľadom odkúpenia nehnuteľností od jedného slovenského podnikateľa živila slovenské mediálne prostredie dlhé mesiace. Kaliňák túto aféru viackrát komunikoval, vysvetľoval a argumentoval. Doba kešu a podobné vyjadrenia. V konečnom dôsledku sa ukázalo jeho konanie ako v súlade so zákonom. To čo však ostalo je podstata a pointa tejto aféry. Obchod sa zrealizoval tak, ako sa zrealizovať nemal a podozrenie z krátenia daní naďalej zostalo. Aféra ministra vnútra nie je kvapkou vody v piesku, skôr zrnkom piesku v púšti. Je to premietnutie slovenskej mentality v najvyšších pozíciách.

„Nielen vlády sú zlé, ale aj ľud je často skazený, a vlády len odrážajú jeho kvality.“ (Ľ. Štúr)

Vo vyspelých štátoch, nie len západnej civilizácie, odstupujú vysoko postavení politici zo svojich funkcií aj za banálnejšie veci, ako to, čo sa udialo ministrovi vnútra. Je preto logické, aby tiež odstúpil z pozície, ale nie z politiky. Ak sa cíti na to, že vie robiť čestne a vie robiť v prospech občanov, mal by o mandát požiadať znova v ďalších voľbách. Zatiaľ sa môže vrátiť do NR SR a obchádzať Slovensko. Stále platí prezumpcia neviny a dnes je veľmi ťažko povedať, kde pravda skutočne je. Musíme si však zachovať svoje morálne hodnoty a tiež podobné aféry odmietať už z princípu.

Samozrejme, v slovenskom mediálnom prostredí sa objavujú mnohé kauzy. Ak je človek nezainteresovaný a podľahne emócii, môže sa cítiť tak, že je tu zlé úplne všetko. Ak sa však na mnohé „kvázikauzy“ pozrieme bližšie, môžeme vidieť, že je to len výmysel niektorých slovenských politikov a pravicových médií, ktoré sa snažia vyšachovať Smer z vlády a miesto neho tam chcú dosadiť seba. Toto tiež nie je cesta akou by sa mala kultivovaná politika uberať. Je potrebné ponechať si otvorenú myseľ a riešiť veci racionálne. V skratke. Ak sa cíti byť Kaliňák nevinný, mal by z funkcie odísť, vrátiť sa do poslaneckej lavice, obchádzať Slovensko a jeho občanov, vylepšovať imidž Smeru a v ďalších voľbách znovu požiadať o mandát. Je to logické, netreba za každú cenu človeka iracionálne ostrakizovať, ale tak isto nemôžeme byť nečinní, ak tvrdíme, že bojujeme proti korupcii. Mnohí nadávajú na minulý režim, no dnes mám silný pocit, že sa vracia späť. No nie zľava, ale z prava. Toľko ku Kaliňákovi.

Úpadok politickej kultúry nastal na Slovensku presne vtedy, keď sa Igor Matovič rozhodol zmeniť taktiku presadzovania svojej politiky. Miesto toho, aby riešil podstatné a kľúčové veci v prospech občanov Slovenska, rozhodol sa urobiť z politiky reality show. Vysypanie injekčných striekačiek na hlavu poslanca Poliačika, úmyselné parkovanie na prechode pre chodcov, teatrálne vystupovanie pred kamerou, snaha tlačiť politiku do emocionálnej roviny, falošné obvinenia a nakoniec plač. Smutné na tom je, že slovenské, pravicové médiá miesto toho, aby takéto správanie odsúdili, ho plne podporovali a navyše vydávali za správny a žiadaný štýl robenia politiky.

Matovič využíval mediálne prostredie veľmi dobre a strategicky. Vyburcoval protesty pred voľbami (štrajk učiteľov a zdravotných sestier), ktorých sa síce zúčastnilo z celkového počtu len málo ľudí, ale na kamere to vyzeralo ako počas nežnej revolúcie. Pušný prach došiel Matovičovi počas protestov pred obytným domom Bonaparte v Bratislave, z ktorých sa nakoniec stalo letné kultúrne podujatie plné hudby a párkov zadarmo. Kto mal šťastie dostal aj tričko na spanie, alebo na záhradu.

Po všetkých týchto Matovičových teatrálnych vystúpeniach (zameraných na zisk vyšších preferencií) nadobudol slovenský občan pocit, že slovenská politika ide do hája. Že je prehnitá, skorumpovaná a že je to vlastne prototyp čistého zla. Najviac na to však doplácajú slušní a čestní politici, ktorých je v NR SR ale aj v miestnych zastupiteľstvách stále veľmi veľa. Presne tí, ktorí robia tú dôležitú prácu pre všetkých občanov Slovenska. Následkom politiky Igora Matoviča sú dnes v spoločnosti dehonestovaní a celková politická kultúra na Slovensku upadá. Pravicové denníky typu N a SME trochu vytriezveli z opojenia Matovičom a Sulíkom práve kvôli vyjadrenia Richarda Sulíka, ktorý vidí Slovensko v nárazníkovej zóne Európy a nie v jadre Únie. Vytriezvenie však nie je dostatočné a niektoré denníky neustále posúvajú úroveň slovenskej politiky a žurnalistiky do suterénu.

A ako to teda súvisí s Kotlebom? Na začiatku sme si povedali, že sociálna situácia dnes nie je katalyzátorom krajne pravicových nálad v spoločnosti, ako tomu bolo napríklad v minulosti počas Weimarskej republiky v Nemecku pred vypuknutím druhej svetovej vojny a nástupe nacistov. Kombinácia tradične korupčného prostredia Slovákov, ktoré sa prejavuje už dlhé roky v najvyššej politike (samozrejme aj Dzurindove privatizácie boli jeden veľký korupčný škandál) a kultúrny rozklad slovenskej politickej scény pôsobením pár exhibicionistov, pomohol Kotlebovi k rastu a účasti v NR SR. Čo si myslíte, že si povie bežný, slovenský občan, keď vidí niečo takéto? Že to, o čo sme bojovali a o čo sme sa snažili spolu s našimi rodičmi je dnes pošliapavané a stojí na hlinených nohách.

Ľudia chceli a chcú zmenu. Ale nie zmenu vlády zo sociálnej na neoliberálnu. To, že Slovensko sociálne rastie nachádza podporu u väčšiny obyvateľstva. Slováci chcú prevažne zmenu kultúry a tú im ponúkol Marián Kotleba. Šťastím je len to, že aj jeho rétorika bola účelová a zameraná len na snahu dosiahnuť moc. Ak nezačneme ako Slováci myslieť vo väčšom, nezačneme pretláčať ideály lepšej kultúry, či už politickej alebo občianskej, ak nenájdeme odvahu hovoriť o celkových zmenách povahy štátu a systému, ktorý v ňom od 89 funguje, dostaneme sa presne tam, kam smerujeme.

Mediálny diskurz budú určovať pravicovo-populistickí exhibicionisti v denníkoch, ktoré patria gigantickým finančným skupinám, štát bude fungovať neefektívne a nespravodlivo a jediné čoho sa dožijeme budú „apolitické“ protikorupčné pochody zamerané na dosiahnutie politických cieľov konkrétnych politikov, ktorí sa ich zúčastňujú. Čiste náhodou masovo podporované médiami, ktoré vlastnia spomínané finančné skupiny. Kruh sa uzatvoril.

Neostáva nič iné než snažiť sa a veriť, že sa to zmení k lepšiemu. Ja osobne verím v dobro človeka a to nakoniec zvíťazí.

Zelený Uruguaj ❀

20.07.2017

[caption id="attachment_43" align="aligncenter" width="630"] Ilustračný obrázok: Pixabay.com[/caption] V správach francúzskeho Le Monde som zachytil informáciu, že juhoamerický štát Uruguaj legalizoval viac »

TTIP stále žije. .

02.07.2017

Po nástupe nového amerického prezidenta Donalda Trumpa sa zdalo, že dohoda o voľnom obchode medzi USA a EÚ (TTIP) je mŕtva. Trumpove výroky naznačovali, že chce spraviť Ameriku opäť veľkou viac »

USA prichádzajú o odznak svetového policajta. Čo bude nasledovať?

03.06.2017

Donald Trump potvrdil svoj predvolebný sľub a urobil Ameriku opäť veľkou, presne ako za starých čias divokého Západu. Kapitalizmus vo svojej divokej podobe, ľudské a občianske práva strácajú viac »

nájomné byty, bytovka, stavba

Karlova Ves vyhlásila stavebnú uzáveru v zóne Líščie údolie

16.10.2018 13:05

O jej vyhlásení a trvaní do schválenia územného plánu zóny, maximálne na najbližších päť rokov, rozhodol karloveský miestny úrad.

Ariel Cohen

Ariel Cohen: Chápem Izrael, ale Trump sa sústredil na voľby a Čínu

16.10.2018 13:00

Každý politický líder presadzuje záujmy svojej krajiny. Aj pre Putina je prvoradým Rusko, povedal pre Pravdu Ariel Cohen z inštitútu Heritage Foundation.

zeman, kiska, prezident

Zeman po vymenovaní Petříčka verí, že diplomacia bude jednotná

16.10.2018 12:53

Budúci minister počíta s tým, že bude otázky zahraničnej politiky konzultovať s premiérom aj s prezidentom.

NATO, cvičenie, NEPOUZIVAT

Slovensko sa zapojí do najväčšieho vojenského cvičenia NATO

16.10.2018 12:34

Ide o najrozsiahlejšie cvičenie NATO od konca studenej vojny. Zúčastní sa na ňom 45-tisíc vojakov.

Igor Melicher

Nový pohľad na starý svet

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 7847x
Priemerná čítanosť článkov: 1308x

Autor blogu

Kategórie