Založ si blog

Nie, prezident Kiska nepatrí medzi štátnikov, ktorí ctia hodnoty. .

(Zdroj grafiky: Nový čas/han)

Masarykova univerzita v Brne rozhodla, že koncom januára budúceho roka udelí najvyššie univerzitné ocenenie – Veľkú zlatú medailu – prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi. Dôvodom udelenia tejto ceny je podľa rektora univerzity Mikuláša Beka to, že „Prezident Andrej Kiska patrí medzi štátnikov, ktorí ctia hodnoty, na ktorých stojí aj Masarykova univerzita a sú základom fungovania demokratickej spoločnosti. Hodnoty, ako sloboda, úcta k pravidlám a zodpovednosť je potrebné stále presadzovať a chrániť. A najmä v čase, keď často víťazí populizmus a autoritárstvo, je nutné oceniť a vyzdvihovať tých, ktorí na ne nerezignovali.“

Pri čítaní slov rektora, a vybavení si všetkého čo prezident počas svojho mandátu urobil, ma prepadáva pocit rozpoltenosti. Na jednej strane hovorí rektor o úcte k pravidlám a na druhej strane si vybavím prezidenta Kisku, ktorý viackrát porušil Ústavu SR. Napríklad vtedy, keď nevymenoval ministra pri rekonštrukcii vlády, keď po viacerých upozorneniach súd vynútil, aby prezident vymenoval parlamentom legitímne zvolených ústavných sudcov, či moment, kedy neprijal demisiu ministra Lajčáka, ktorú podľa Ústavy prijať mal.

Kde bola prezidentova povestná úcta k pravidlám, keď súd právoplatne dokázal, že podvádzal vo volebnej kampani kedy prekročil limit, začal kampaň pred jej oficiálnym termínom v zákone, prehlasoval, že si kampaň platí z vlastného, pri tom na ňu použil peniaze z cestovnej agentúry, ktorú vlastní s bratom a na ktorú si chcel následne uplatniť vratky DPH, ako na skutočnú podnikateľskú činnosť? Tento počin je rovnako výsmechom všetkým poctivo pracujúcim živnostníkom.

Kde bola prezidentova neoblomná úcta k pravidlám, keď obral popradského zubára Franca o pozemok a následne s ním oficiálne prehral o tento pozemok súd? Kde bola jeho silná úcta k pravidlám, o ktorej hovorí rektor, keď na povrch vyplávali ďalšie skutočnosti, ktoré hovoria, že prezident nakúpil za veľmi výhodných podmienok 10 pozemkov pod Tatrami cez pochybných ľudí?

Rektor ďalej hovorí, že hodnota, ktorú si prezident Kiska veľmi ctí je zodpovednosť. Spomeňme si však na moment, kedy sa Kiska stretol s Dalajlámom a prijal od neho dar. Poškodil tým diplomatické a obchodné vzťahy s Čínou, ktorá voči nám uvažovala zaviesť sankcie. Môžeme si o vzťahu Číny a Tibetu myslieť čokoľvek, skutočnosťou aj tak naďalej zostáva, že máme nadviazané diplomatické a obchodné vzťahy s Čínskou republikou a uznávame politiku jednej Číny, pričom nelegitimizujeme lídrov separatistických regiónov na oficiálnych stretnutiach. Inak ponesieme diplomatické následky.

Rektor Masarykovej univerzity tvrdí, že si prezident Kiska zaslúži toto ocenenie na základe obhajoby princípov demokracie a slobody. Nebol to však práve prezident Andrej Kiska, ktorý sa pred rokom 1989 hlásil do Komunistickej Strany Československa? A nebol to práve on, ktorý bol pred 89´ predsedom SZM v Poprade? Prečo dnes dostáva ocenenie za obhajobu slobody a demokracie, keď počas svojich čias v štruktúrach komunistickej strany mlčal a poslušne si budoval vlastnú kariéru?

A napokon, kde sa v charakterových črtách prezidenta ukrýva ten cit pre slobodu o ktorom hovoril rektor? Je v to prezidentovej sieti nebankoviek, ktoré dostali mnohých ľudí na ulicu prostredníctvom likvidačných úrokov a tým im zobrali slobodu? Alebo je to vo vehementnej podpore NATO a vojensko – priemyselného komplexu Spojených štátov, od ktorého sme povinný každý rok odoberať zbrane a techniku, kvôli „záväzkom spojencom,“ ako hovorí pri každej možnej príležitosti prezident Kiska? Toto masívne zbrojenie sa však v konečnom dôsledku prejaví vo veľkej vojne, ktorá zoberie slobodu väčšine ľudí

Alebo sa tá neutíchajúca sloboda prejavuje v snahe povaliť vládu na základe falošnej informácie, dosadiť na určitý čas svoju vládu (pripomína prvky autoritárstva) a obrať tak ľudí o ich demokratické rozhodnutie v parlamentných voľbách? Nemyslím si, že práve takto by sa mal správa človek, ktorý ctí slobodu.

Prečo teda Andrej Kiska dostáva od Masarykovej univerzity toto ocenenie? Prečo je to práve on? Aj Česko má predsa veľký počet významných osobností, ktoré by si toto ocenenie zaslúžili viac a úprimne. Možno je len Masaryková univerzita postavená na rovnakých ekonomicky neoliberálnych doktorínachproatlanticky ladenej vojenskej a diplomatickej orientácii ako práve on. Potvrdila by to tiež skutočnosť, že rovnaké ocenenie udelila univerzita aj Madeleine Albright, bývalej ministerke zahraničných vecí USA, ktorá označila Slovensko za čiernu dieru a pričinila sa o porušenie medzinárodného práva bombardovaním Srbska armádou USA bez rezolúcie bezpečnostnej rady OSN.

Nevadí mi, že prezident Andrej Kiska dostane od Masarykovej univerzity ocenenie. Vadí mi, že ho dostane za niečo, čo si nezaslúži, pretože to nie je skutočné a v jeho prípade to neplatí. Nech tú cenu radšej premenujú na „Ocenenie obhajcov liberálnej demokracie.“ To by určito sedelo viac. A hlavne, Masarykova univerzita je v skutku kvalitná škola, na ktorú chodí veľa Slovákov, pevne verím, že univerzita nešliape po hodnotách, za ktoré udeľuje najvyššie ocenenie.. podobne ako niektorí jeho držitelia..

Kauza Gorila je definitívne víťazstvo Smeru!

18.10.2019

Dnes už zostáva do volieb len pár mesiacov. Zúfalá opozícia, oligarchovia a ich médiá sa snažia posledných pár rokov zdiskreditovať a poraziť Smer. Nepomohla im na to zatiaľ ani vražda novinára Kuciaka a čas sa neúprosne kráti. Preto dnes vyťahujú zo skrine kostlivca druhej Dzurindovej vlády, kauzu Gorila z rokov 2002 až 2006, a snažia sa ju silou mocou nalepiť na Smer, [...]

Sociálnemu podnikaniu sa na Slovensku darí a ďalšie podniky čakajú na svoju registráciu

26.09.2019

Slovensko je sociálny štát a podľa Ústavy stojí na princípe sociálno-trhového hospodárstva s ekologickým rozmerom. Zákon o sociálnom podnikaní, ktorý prijalo ministerstvo práce pod vedením Jána Richtera ešte minulý rok tento rozmer ešte prehĺbilo. V našej spoločnosti existujú ľudia, ktorí nemali jednoduchý život a musia sa ním prebíjať ako najlepšie vedia. Je [...]

Neobmedzený rast vo svete s obmedzenými zdrojmi

20.08.2019

Dokáže dlhodobo fungovať NEOBMEDZENÝ RAST vo svete s OBMEDZENÝMI ZDROJMI? A je to NA PROSPECH VŠETKÝCH? Na obe otázky je odpoveď NIE! Neobmedzený rast je posvätnou mantrou KAPITALIZMU, je to jeho hlavná esencia, bez ktorej by neprežil. Doslova sa za ním ženie za akúkoľvek cenu. Na jeho dosahovanie sa zásadným spôsobom devastuje a ničí celá planéta Zem – znečisťuje [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.

Igor Melicher

Pohľady zľava.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 81210x
Priemerná čítanosť článkov: 8121x

Autor blogu

Kategórie