Slovensko je sociálny štát a podľa Ústavy stojí na princípe sociálno-trhového hospodárstva s ekologickým rozmerom. Zákon o sociálnom podnikaní, ktorý prijalo ministerstvo práce pod vedením Jána Richtera ešte minulý rok tento rozmer ešte prehĺbilo.
V našej spoločnosti existujú ľudia, ktorí nemali jednoduchý život a musia sa ním prebíjať ako najlepšie vedia. Je medzi nami množstvo takých, ktorí sú hendikepovaní, ťažko zdravotne postihnutí, alebo utrpeli úraz, po ktorom už nie je ich život rovnaký ako bol pred tým.
Aj oni však potrebujú prácu, aj oni potrebujú žiť dôstojne ako ľudské bytosti. K hendikepovaným ľuďom zvyknú byť zamestnávatelia veľmi tvrdí a je pravidlom, že takýchto ľudí nezvyknú do svojich podnikov prijímať. Dôvod je jednoduchý, nezvládalI by rovnaké pracovné nasadenie ako ich „zdraví“ kolegovia.
Preto prišlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky pred rokom a pol so zákonom o sociálnom podnikaní, ktorý na jednej strane funguje ako takzvaný medzitrh práce, kedy pomáha dlhodobo nezamestnaným získať stratené pracovné návyky a lepšie sa uchytiť na skutočnom trhu práce. Rovnako tak má aj významnú integračnú funkciu, kedy pomáha zdravotne postihnutím ľuďom nájsť si prácu, priateľov a možnosti ako byť znovu užitočnými a zarobiť si nejaké peniaze.
Rozbeh sociálneho podnikania bol sprevádzaný neistotou. Podobný pokus o vytváranie sociálnych podnikov už na Slovensku v minulosti bol a nedopadlo to veľmi pozitívne. Dnes je však situácia iná a zákon o sociálnom podnikaní vychytal aj posledné muchy.
Štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš zavádzanie sociálnych podnikov opisuje nasledovne: „Sociálne podniky nesmú obchodovať a nesmú si požičiavať peniaze od iných podnikov alebo finančných inštitúcií, s ktorými sú personálne prepojené. To znamená, že nejaký spôsob akoby tunelovania, že dám pôžičku s vysokými úrokmi a potom si to z toho sociálneho podniku vytiahnem, to jednoducho nie je možné.“
Na začiatku sa registrovalo sociálnych podnikov len pár, dnes ich už je viac ako 30 po celom Slovensku, pričom ďalšie čakajú na registráciu. Sociálne podniky ponúkajú ľuďom možnosť realizovať sa a urobiť niečo dobré aj pre tých najslabších a najzraniteľnejších.
Pevne verím, že sa zoznam sociálnych podnikov bude aj naďalej rozširovať. Verím, že každý človek, ktorý bez svojho pričinenia nemôže pracovať rovnako výkonne ako zdravý jedinec, dostane šancu byť opäť užitočný. Verím, že si udržíme a prehĺbime naše sociálne štandardy a náš sociálny štát lebo práve to nás robí hrdými na to, kto sme.
Celá debata | RSS tejto debaty