Založ si blog

Odborník na ústavné právo nesúhlasí s Mazákovou obhajobou financovania billboardovej kampane strany Andreja Kisku „ZA ĽUDÍ“

Krátko po tom, ako sme zverejnili naše blogy a tlačové vyhlásenie k podozreniam z financovania predvolebnej kampane (prepáčte mobilizačnej akcie) novovznikajúcej strany Andreja Kisku „Za ľudí“ občianskym združením „Je nás viac,“ objavil sa na portáli Denníka N komentár bývalého predsedu Ústavného súdu a bývalého poradcu exprezidenta Kisku, prof. Jána Mazáka, ktorý na nás, mladých sociálnych demokratov, reagoval.

Mazák nás (MSD) označil za demagógov, pretože vraj zavádzame verejnosť tým, že Andrej Kiska nerobí tými stovkami billboardov po Slovensku predvolebnú kampaň, ale osvetovú a mobilizačnú akciu pre prilákanie nových členov a voličov. My si myslíme, že je to jedno a to isté, iba povedané inými slovami. Ale podľa neho sa to vraj pokojne robiť môže, lebo to nie je politická predvolebná kampaň, pretože tá sa začína až dňom vyhlásenia volieb predsedom NR SR. Stále však platí 180 dňová lehota pred týmto dátumom.

Nie len podľa nášho názoru to však jasná predvolebná kampaň JE a nová strana Andreja Kisku pravdepodobne opäť obchádza zákon o voľbách a naviac aj porušuje ten o združovaní občanov, keďže občianske združenie nemôže vykonávať činnosti určené pre politické strany a tou masívne propagovanie politickej strany(!) Za ľudí objektívne je.

Predseda Mladých sociálnych demokratov reagoval na komentár Jána Mazáka takto:

„My sme upozornili na to, že by takto mohol byť obchádzaný zákon o voľbách, nie že porušený bol. Porušený bol podľa nás zákon o združovaní občanov a to preto, lebo občianske združenie „Je nás viac“ podľa nášho názoru vykonáva činnosť, ktorá je určená politickým stranám. Ak máte iný názor, pán Mazák, je to v poriadku, my si za tým svojim však stojíme a prostredníctvom podnetu sme nechali rozhodovať ministerstvo vnútra – teda tých, ktorí v tomto prípade majú rozhodovať. Nerozhodujeme z ulice, ani z obývačky, nevynášame súdy – vyjadrili sme len náš názor a podozrenie.“ (Robert Bestro, predseda MSD)

Na danú problematiku sme sa opýtali aj experta na ústavné právo docenta Tomáša Ľalíka z katedry ústavného práva Univerzity Komenského v Bratislave.

Ten tvrdí, že: Podľa zákona o združovaní občanov občianske združenie nemôže vykonávať žiadnu činnosť, ktorá je vyhradená politickým stranám. Podľa môjho názoru propagácia politickej strany (je v zásade jedno v akej forme či za akým účelom) takouto činnosťou je. Vychádzam z toho, že občianske združenia nesmú nahrádzať činnosť politických strán, ktoré sú osobitnými združeniami s odlišným režimom fungovania ako „klasické“ občianske združenia. Aj preto zákonodarca zakazuje vykonávať takú činnosť občianskym združeniam, ktorá patrí politickým stranám (napr. organizovanie mítingov, politická reklama, náborová kampaň atď.). Povedané inak, občianske združenia nie sú politické strany a nemôžu sa zapájať do politického boja. Na základe uvedeného mám za to, že politická reklama je činnosť, ktorú môže vykonávať len registrovaná politická strana a nie občianske združenie. Definitívnu odpoveď na uvedené však môže dať len Ministerstvo vnútra, resp. následne správne súdy.

Objektívna realita je taká, že po Slovensku visia stovky billboardov s jasným logom strany, jasnou tvárou Andreja Kisku a jeho spolupracovníkov, politickými heslami a sloganmi. Billboardy jasne propagujú politickú stranu, jej členov a vízie. Aj keď spomínaná strana ešte oficiálne nevznikla, v realite vidíme jej billboardy a členovia tejto strany sa vyjadrujú do médií pod jej názvom. Z toho vyplýva, že strana reálne existuje. Má formu aj obsah aj keď ju zatiaľ ministerstvo vnútra neeviduje. A to je každému rozumnému človeku úplne jasné.

Strana Za ľudí nemôže financovať svoju kampaň (mobilizačnú akciu) cez občianske združenie. Rovnako tak by mala strana Za ľudí minúť na svoju propagáciu pred voľbami maximálne stanovený limit 3 milióny Eur. Už len cena billboardov, ktoré vidíme po Slovensku posledné mesiace, sa dá určite počítať na stovky tisíc Eur a práve týmto môže nová strana Andreja Kisku obísť nový zákon o voľbách, keďže si tento limit nepriamo navyšuje.

V tomto prípade je dokonca až arogantné hovoriť o tom, že strana „Za ľudí“ potrebuje dlhší čas na propagáciu, keďže je nová a iba vznikne. Veď predsa hlavnými tvárami tejto strany sú exprezident Andrej Kiska, poslankyňa NR SR Veronika Remišová, tvár protestov Za slušné Slovensko Juraj Šeliga, či bývalý Kiskov hovorca Roman Krpelan. O týchto ľuďoch sa nedá hovoriť ako o politických nováčikoch, ktorí potrebujú dlhší čas na prezentáciu. Sú to zabehnutí politici, ktorých už teraz pozná veľká časť spoločnosti. Aj preto považujeme masívnu billboardovu kampaň strany „Za ľudí“ so všetkými podozreniami, ktoré sa okolo nej objavujú, ešte pred začatím oficiálnej predvolebnej kampane, za arogantný spôsob ako zvýhodniť seba na úkor iných.

Aj keby všetko toto bolo za nejakých zvláštnych okolností v súlade so zákonom, naďalej platí, že spôsob, akým si robí Kiskova strana svoju kampaň, je NESLUŠNÝ, NETRANSPARENTNÝ a NEFÉROVÝ voči všetkým ostatným.

Mladí sociálni demokrati: Obchádza Andrej Kiska v kampani zákon?

07.08.2019

Neprešiel ani rok od prevalenia volebného podvodu Andreja Kisku v prezidentských voľbách z roku 2014 a dnes sa na nás Andrej Kiska opäť usmieva zo žltých billboardov, ako aj z pozadia online viac »

Konštruktívna kritika bezdomovectva

10.06.2019

(Zdroj: Pixabay.com) Pred nedávnom som sa zúčastnil na konferencii zameranej na to, ako riešiť bezdomovectvo. V hlave nosím niekoľko myšlienok o riešení tejto situácie už pár rokov. V tomto viac »

K prezidentským voľbám: zamyslenie o poľskej čokoláde

01.04.2019

Väčšina ľudí ma rada čokoládu. Rovnako to je aj v našej rodine. Čokoláda u nás doma nikdy nesmela chýbať. Stará mama raz prišla domov s nákupom z obchodu, vybrala kúpenú čokoládu z viac »

Pevnosť, Brégançon,

Macron chce byť vplyvný líder. Odomkol pevnosť silnému Putinovi

19.08.2019 22:27

Šéf Kremľa sa dostal tam, kam francúzski prezidenti pozývajú štátnikov zo zahraničia len výnimočne.

Ábel Ravasz

Stratifikáciu podporiť chceme, považujeme ju za dôležitú, povedal Ábel Ravasz

19.08.2019 21:22

Na forme podľa neho strane veľmi nezáleží, dôležité je aby bol návrh kvalitný.

Béla Bugár,

Most-Híd a SMK chcú uzatvoriť rokovania o možnej koalícii do konca augusta

19.08.2019 20:53

Jednou z problémových tém je tiež podiel ľudí na potenciálnej kandidátke.

USA / Donald Trump /

USA otestovali raketu stredného doletu

19.08.2019 19:39

Spojené štáty od INF oficiálne odstúpili 2. augusta.

Igor Melicher

Pohľady zľava.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 53025x
Priemerná čítanosť článkov: 4419x

Autor blogu

Kategórie