Založ si blog

Mladí sociálni demokrati: Obchádza Andrej Kiska v kampani zákon?

Neprešiel ani rok od prevalenia volebného podvodu Andreja Kisku v prezidentských voľbách z roku 2014 a dnes sa na nás Andrej Kiska opäť usmieva zo žltých billboardov, ako aj z pozadia online verzie jedného z mienkotvorných slovenských denníkov. Tentokrát je pán exprezident za ľudí a za vrátenie Slovenska všetkým ľuďom, čo je v absolútnom protiklade k jeho vystupovaniu v súdnych sporoch o pozemky.

Problémom z podobného súdka sa javí aj ďalšie problematické financovanie. Opäť ide o predvolebnú kampaň, tentokrát kampaň novo vznikajúcej strany Andreja Kisku “Za ľudí,” ktorú teraz neplatí jeho súkromná cestovateľská firma KTAG, ale občianske združenie „Je nás viac.“ Našiel Andrej Kiska ďalší pochybný spôsob ako obísť zákon a zvýhodniť seba pred ostatnými?

 

Prečo je financovanie občianskym združením problém?

Možná nelegálnosť

V zákone o združovaní občanov č. 83 v paragrafe 12 sa píše:

Ak ministerstvo zistí, že združenie vyvíja činnosť, a) ktorá je vyhradená politickým stranám a politickým hnutiam (…) bez meškania ho na to upozorní a vyzve ho, aby od takej činnosti upustilo. Ak združenie v tejto činnosti pokračuje, ministerstvo ho rozpustí. Proti tomuto rozhodnutiu nemožno podať rozklad.“

Občianske združenie nemôže vyvíjať činnosti vyhradené pre politické strany, napriek tomu je to práve občianske združenie „Je nás viac,” ktoré je objednávateľom billboardovej kampane v prospech Kiskovej novo vznikajúcej strany „Za ľudí“. Toto občianske združenie je aj správcom webového sídla tejto novo vznikajúcej strany.

Sme presvedčení, že o.z “Je nás viac” je objednávateľom aj totožnej online kampane na webe denníka SME (viď obrázok č. 3), ako aj platcom všetkých úkonov spojených so zberom podpisov a iných úkonov spojených so vznikajúcou stranou. Touto formou chceme osloviť denník SME, ako aj ostatných dodávateľov služieb, aby zverejnili, kto bol v ich prípade objednávateľom.

Na protizákonnosť takejto kampane (zo strany občianskeho združenia v prospech politickej strany v tomto momente) sme sa opýtali Transparency International. Tá sa domnieva, že vedenie takejto kampane zákon neumožňuje. Zároveň nám odporučila obrátiť sa na ministerstvo vnútra, čo sme dnes urobili.

Neférovosť

Vznikajúca strana „Za ľudí“ Andreja Kisku robí v posledných týždňoch veľkú billboardovú a internetovú kampaň s víziou uspieť v parlamentných voľbách a dostať sa do NR SR. Lenže túto kampaň si nefinancuje ako politická strana „Za ľudí“ (resp. jej prípravný výbor), alebo pod hlavičkou fyzickej osoby, ale ako občianske združenie „Je nás viac“. To znamená, že keď sa podľa zákona začne riadna predvolebná kampaň, bude mať strana k dispozícii nedotknuté 3 milióny Eur, pretože všetky ostatné výdavky pred ňou boli výdavkami združenia “Je nás viac” a tie sa do kampane nezapočítavajú.

Celé Slovensko je svedkom toho, že Kiska túto kampaň práve teraz reálne robí a už dnes do nej musel niekto vložiť nemalé peniaze – odhadom státisíce Eur. Je tu reálne podozrenie, že bude v tejto kampani pokračovať až do polovice októbra, teda do termínu, kedy už musí založiť stranu, ak sa chce zúčastniť nadchadzajúcich parlamentných volieb. Dovtedy môže minúť hoc aj desiatky miliónov na propagáciu svojej strany cez občianske združenie a nakoniec sa v marci z médií možno dozvieme, že „Za ľudí“ (ako strana) malo najlacnejšiu volebnú kampaň..

Ide o nespochybniteľné obchádzanie volebného zákona a aj preto sme sa rozhodli podať podnet na ministerstvo vnútra, ktoré má riešenie týchto problémov vo svojej gescii. Vzhľadom na to, že táto kampaň začala v dovolenkovom období, je možné, že ministerstvo vnútra ešte nezachytilo toto porušenie zákona, preto sme sa ich na to rozhodli proaktívne upozorniť.

Netransparentnosť

Rovnako závažným aspektom tejto situácie je netransparentnosť financovania tejto propagačnej kampane.

Čo sa pravdepodobne už nikdy nedozvieme je, kto túto propagačnú kampaň zaplatil a koľko vlastne stála. Ide o peniaze pána Kisku, členov jeho „tímu“, alebo firiem a oligarchov z jeho okolia? Čo všetko ešte zafinancovalo toto občianske združenie? Čo všetko má ešte v pláne financovať? Na žiadnu z týchto otázok sa pravdepodobne nikdy nedozvieme odpoveď, domnievame sa preto, že ide o jednu z najneférovejších politických kampaní v modernej histórii Slovenska.

Nad pánom Kiskom sme už povestnú palicu zlomili dávno. Chceli by sme však apelovať na nadchádzajúcich členov jeho politickej strany – pána Šeligu, pani Remišovú a ďalších – pokiaľ chcete robiť naozaj slušnú a transparentnú politiku, porušovanie a obchádzanie zákonov je vám ako hovoríte cudzie, tak nesklápajte zrak pred nemorálnym konaním a podniknite nejaké kroky. Ide hlavne o vaše dobré meno a o toľko spomínanú slušnosť.

Odborník na ústavné právo nesúhlasí s Mazákovou obhajobou financovania billboardovej kampane strany Andreja Kisku „ZA ĽUDÍ“

16.08.2019

Krátko po tom, ako sme zverejnili naše blogy a tlačové vyhlásenie k podozreniam z financovania predvolebnej kampane (prepáčte mobilizačnej akcie) novovznikajúcej strany Andreja Kisku „Za ľudí“ viac »

Konštruktívna kritika bezdomovectva

10.06.2019

(Zdroj: Pixabay.com) Pred nedávnom som sa zúčastnil na konferencii zameranej na to, ako riešiť bezdomovectvo. V hlave nosím niekoľko myšlienok o riešení tejto situácie už pár rokov. V tomto viac »

K prezidentským voľbám: zamyslenie o poľskej čokoláde

01.04.2019

Väčšina ľudí ma rada čokoládu. Rovnako to je aj v našej rodine. Čokoláda u nás doma nikdy nesmela chýbať. Stará mama raz prišla domov s nákupom z obchodu, vybrala kúpenú čokoládu z viac »

Pevnosť, Brégançon,

Macron chce byť vplyvný líder. Odomkol pevnosť silnému Putinovi

19.08.2019 22:27

Šéf Kremľa sa dostal tam, kam francúzski prezidenti pozývajú štátnikov zo zahraničia len výnimočne.

Ábel Ravasz

Stratifikáciu podporiť chceme, považujeme ju za dôležitú, povedal Ábel Ravasz

19.08.2019 21:22

Na forme podľa neho strane veľmi nezáleží, dôležité je aby bol návrh kvalitný.

Béla Bugár,

Most-Híd a SMK chcú uzatvoriť rokovania o možnej koalícii do konca augusta

19.08.2019 20:53

Jednou z problémových tém je tiež podiel ľudí na potenciálnej kandidátke.

USA / Donald Trump /

USA otestovali raketu stredného doletu

19.08.2019 19:39

Spojené štáty od INF oficiálne odstúpili 2. augusta.

Igor Melicher

Pohľady zľava.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 53027x
Priemerná čítanosť článkov: 4419x

Autor blogu

Kategórie